Zdraví jako byznys  

Minulý týden jsme podstoupili poslední dávku očkování, a tak přinášíme čerstvé zprávy, jak to všechno probíhalo. V první řadě si dovolím podotknout, že zrovna nepatříme mezi příznivce onoho “předtréninku” na boj s viry. O to víc pro nás byla celá procedura nemilá, ale holt nutná. Je pravda, že se lidé do tropů vydávají i bez očkování, ale to většinou v případě, že se plánují pohybovat pouze v turistických oblastech a vyráží na kratší dobu v rámci týdnů.

 

Bohužel do téhle skupiny nespadáme, a tak nebylo moc na výběr. Risk v podobě toho nejdůležitějšího, co na cestě budeme mít- našeho zdraví, by nám za to nestál. Tak jsme ty naše imunitní systémy trochu potrápili a očkování podstoupili.

 

Očkování je poměrně zdlouhavý proces, který začíná odbornou konzultací. Na základě návštěvy pak dostanete seznam doporučených a povinných očkování přímo na míru k vaší cestě ( ano, do některých zemí je očkování skutečně povinné). Je to poměrně náročný proces pro celé tělo. Mezi vedlejší účinky patří únava, zvýšená teplota, malátnost nebo bolest hlavy. Doporučené je proto po dobu 2-3 dnů vynechat fyzickou zátěž, saunu, solárium a nedoporučuje se pít alkohol.

 

Jak to vše probíhalo?

 

První dilema nastalo při výběru očkovací stanice. V Praze jich je nespočet, ale na kvantitu není radno spoléhat. Je třeba brát v potaz, že farmacie je byznys. A ne všichni doktoři jsou takoví lidumilové, aby vám nenaočkovali všechno od A do Z. 😀 Hlavně, ať je zisk, že jo.

 

Prohledali jsme doporučení od cestovatelů a různé recenze a nakonec vybrali ordinaci Mudr. Olgy Jandurové na Sokolovské ulici v Praze. Paní doktorka je opravdu velmi milá a ochotná. Na každý dotaz má obsáhlé a nesmírně užitečné odpovědi.

 

A co víc, rozhodně Vám poradí, která vakcína je důležitá v jaké oblasti a která není úplně nutná. A vy si to pak můžete nechat projít hlavou. Má v oblasti velký přehled a připravte se na pořádnou dávku informací. Ty má pro pacienty připravené dokonce ve formě menší seminárky 😀 , kterou dostanete při odchodu s sebou. Za nás určitě doporučujeme.

 

Užitečné tipy:

 

  • Očkování si naplánujte s dostatečnou časovou rezervou. Protilátky se v těle vytvoří až během 14ti dnů. Teprve pak může přijít další očkování. Pokud to naplánujete na knop a třeba onemocníte, tak všechny očkování nemusíte stihnout.

 

  • Termín si domluvte na odpoledne, kdy už nebudete muset nikde pobíhat a šetřete se. Na každé tělo působí očkování jinak. třeba Jirka po prvním očkování proležel 3 dny s horečkami a to prostě nechcete. Zvlášť ne před odletem.

 

  • Před návštěvou očkovacího centra si zjistěte u obvoďačky, zda máte očkování proti tetanu. Je nutné a podmínkou.

 

  • Uklidňující zprávou určitě je, že samotná aplikace vakcíny je nebolestivá a aplikuje se do ramene. ( to, co do vás píchají si už ale raději nepředstavujte, mohlo by se vám přitížit 😀 )

 

Jelikož my nedodrželi Tip 1, museli jsme z důvodu časové tísně při první návštěvě dostat naráz dávky tři – Meningokok a Hepatitidu A i B. Ano, jde to, ale rozhodně tento postup nedoporučujeme. Jirku následně  skolily horečky a imunitní systém evidentně nestíhal. 😮

 

Žloutenka jde samozřejmě aplikovat ve 2 krocích, což není pro tělo tak drastické.
Pokud hodně cestujete a necháte se za šest měsíců po druhé dávce Hepatitidu přeočkovat, vydrží vám protilátky až 15 let.

 

A na řadu přichází kalkulace. ( a z bodnutí injekce je rázem prkotina, tohle zabolí rozhodně víc. 😀 )

 

 4 x Twinrix ( hepatitida A i B )  1650 Kč
 2 x  meningokok  1650 Kč
 2 x  břišní tyfus  750 Kč

                                                                                                                                                                                                                    ( ceník z roku 2016)

Sečteno, podtrženo, máme to nejzákladnější očkování a celková částka je 11.400,- /2 osoby.

 

Tomu říkáme byznys s velkým B.

 

7346208060_fe257bb46e_z

 

Jak se chovat po očkování?

 

Mějte na vědomí tyto rizika:

 

  • Nepřítelem č. 1 a hlavním přenašečem nemocí jsou jak denní, tak i noční komáři. Bohužel se jim opravdu nedá vyhnout a především na Srí Lance jsou velkým problémem. Někdo doporučuje citronelový olej, který se dá sehnat v cizině, jiný zas klasický OFF s obsahem deetu, který seženete u nás v Čr.

 

  • Nepřítelem č. 2 jsou zvířata a to především opice, kterých je v Asii požehnaně. Opice jsou brané jako turistická atrakce a není moc zdůrazňováno jaké nebezpečí představují. My jsme byli například nepolíbení informací, že pokud se u vás objeví příznaky vztekliny po inkubační době, je 100%  smrtelná!! Což je řekněme nemalý důvod se jim vyhýbat obloukem.

 

Na závěr jeden důležitý Tip od paní doktorky:

 

  • Pamatujte, že čím déle je člověk v zahraničí, tím více upadá jistá ostražitost. Ani po delší době strávené v cizině, bychom jí však neměli ztratit. Každý cestovatel by měl neustále dávat pozor na to co jí, pije ( a zda dostatečně- mluvíme o vodě 😀 ) a neustále kontrolovat jestli je jeho tělo dost chráněno, ať už proti komárům či úpalu.

 

 

Nechť nás očkování ochraňuje, ale kdyby nedejbože selhalo- tak v příštím příspěvku se vrhneme na 1. pomoc.  🙂

 

                                  Domča

Napsat komentář