Den „D“. Třikrát hurá, odlétáme !

den 1. / 29.2.-1.3. 16
nachozeno : 17 km

Je kolem poledne a my vyrážíme na pražské letiště. Naší první zastávkou je byt našich sousedů, blízkých přátel a nejlepších převozců domácí slivovičky z SK- Péti a Maťa. Jsem nervozní jak blázen ( Jirka vypadá v pohodě- ale to on vždycky), tak se snažím zklidnit a přestat myslet na to, co jsem omylem vyhodila z batohu a že fakt, ale OPRAVDU- dnes je ten den, kdy vyrážíme na cestu kolem světa. Cestovní horečka mě konečně dohnala, to jí to trvalo ( Jirku btw. taky- vím to- jen, jak on říká- „prostě o tom nemusím mluvit“).

Naši dovozci nás hned ve dveřích vítají svými úžasnými úsměvy a ani nevíme jak, už držíme panáky v ruce a slivovička teče proudem. Slováci to mají v krvi a prostě vědí, co pomáhá a v nalívání jsou neskutečně hbití, takže pozor! 😀 Všechno se rázem jeví docela v pohodě, my se trochu uvolníme, ale čas nás tlačí a tak přichází loučení. Taková upřímná telenovela, zalesknou se slzičky, následuje pár objetí a my víme, že půl roku je sakramentsky dlouhá doba, ale se slovy “ voláme si, píšeme si, hlavně zdraví a za chvíli jsme zpět“, pelášíme na autobus směr letiště.

Co víc si přát po zoufalém balení a probdělé noci, než takovéto nastartování před cestou. Ještě jednou VELKÉ DÍKY  ! ♥

Loučení - šťastné i smutné zároveň :D
Naše smutno-šťastné loučení ;( 🙂

Teď už valíme směr letiště. Ne, že by jsme byli poserové, ale zažili jsme už turbulence, a tak vezeme ještě vínko, které ochutnáme cestou, do toho natočíme rychlý, lehce opilý spot plný smíšených pocitů a už se jdeme odbavovat.

DSCN0340-768x1024

12496338_966968733388439_2117742329360073219_o-1024x576 (1)

Jelikož jedeme jen s batohy a musíme dodržet dosud nepochopené pravidlo sta mililitrů ( litr na osobu)- Jirka, vždy a za všech okolností připraven – stočil doma onu posvátnou SK slivovici do lahviček se 100 ml obsahem. Ještě má chvíli na to, myslet si, jak na vše skvěle vyzrál. A to přesně do chvíle, než projdeme kontrolou.

Na palubu se nesmí brát hořlaviny, a tak slivovici během chvíle kontrola zaregistruje a už Jirku žádá, ať ukáže obsah oných prokletých lahviček. ( to, proč jsou prokleté, se dozvíte o pár řádek níže- po příletu do Dubaje). Věřte nebo ne- Jirka má štěstí. Opilému evidentně štěstí přeje a k lahvičkám přičichává kontrolor mluvící moravským přízvukem- BINGO. Ptá se odkud jí máme a jestli je kvalitní – a pouští nás dál !

Cesta s FlyDubaj je velmi pohodová s příjemným servisem i jídlem. Pár Čechů si tu i přesto stěžuje, že s touhle linkou už nikdy, že je nikdo neobsluhuje, ale já osobně myslím, že prostě jen zapomněli na tlačítko, které mají nad hlavou. 🙂 Letušky tam prostě nebudou pobíhat nonstop. Za nás super, ke konci je cesta už trochu nekonečná a jsme šťastní, že neletíme ještě dalších 5 hodin do Colomba. Naše záda už tak po 6 hodinách dost protestují.

Po pár hodinách letu nám letušky servírují jídlo. Je opravdu výborné- rýže s kuřecím na arabský způsob + nějaké snacky a čokoláda.

P1010006-1024x768
TIP: Po odbavení si do láhve dočepujte vodu- na palubě vám ji nedají a je předražená.

Přilétáme do Dubaje a náš let se nečekaně prodlužuje o půl hodiny, kdy kroužíme nad Dubajským letištěm. Skupinka Čechů, co zvolili Dubaj jako přestupní stanici, začínají být nervozní a mají pak docela nepříjemný fofr, aby stihli další spoj.

Oddychneme si, že to nemusíme podstupovat a vydáváme se k hotelu. Je kolem půlnoci a metro už nejezdí, tak nám nezbývá než vzít taxi. ( naštěstí hotel je v Deiře- čtvrť nejbližší letišti). Taxi si naúčtuje cca 13 AED ( asi 90 kč).

Už na letišti během vízové kontroly cítíme vcelku silný odér. Vychází z našeho batohu a nám je to hned jasné. Ty prokleté lahvičky povolily! Několik se jich vylilo přímo do batohu a říkáme si, že je fajn, že ze všech arabských zemí přestupujeme zrovna v liberální Dubaji, která má k alkoholu uvolněnější vztah, holka jedna :D.

Mimochodem- věděli jste, že Dubaj je rodu ženského?
Tak teď pár řádků o ní 🙂

Chcete-li poznat opravdovou Dubaj- objevte obě její části- starobylou Deiru i moderní Downtown. Je to prostě typická ženská a má více tváří. Zaujme vás zcela určitě svou pořádností a organizací. To, že je trochu nafrněná jí pak určitě prominete. 🙂

P1010062-1024x768

Vše je tu skvěle značené. Veškeré nápisy a ukazatele jsou jak v arabštině, tak v AJ. Je vidět, že turismus je hlavním příjmem Dubaje, a proto je vše uzpůsobené , dokonale přehledné a určitě se tu neztratíte. 🙂

Na ulicích proudí davy muslimů v typických bílých hábitech spolu s ženami v obdobných černých. ( taková menší pyžamová party ) Působí to pohodlně, když vezmeme v potaz zdejší pouštní klima. Jirka jim tiše závidí a nejradší by se do toho hned převlíkl.

Jirka gentleman- vláčící můj batoh :D
Být batůžkářka občas není vůbec špatné. 😀

Po městě se pohybujeme metrem, které vlastně není metro, ale nadzemka. Vede kolem celého pobřeží a ušetří vám spousty času i nachozených km. Nepřestupní jízdenka stojí 6 a přestupní 8 AED. ( 40 kč) a jako bonus máte super výhled a město jako na dlani. Červenou trasou krásně objedete celé pobřeží od Deiry až k Palm Jumeriah. 🙂

Tip: Pokud nechcete být za ignoranty či typické turisty- čtětě nápisy. My se usadili v části vlaku, která je určená výhradně ženám a dětem. Tak nás – rozuměj Jirku- slušně vykázali do vedlejší části označenou růžovou čárou- tam už je to prý OK 😀

P1010145-1024x768 P1010148-1024x768

Proti místním nemáme jedinou výtku- velmi milí a ochotní lidé. I když navenek působí zarostlí, divně oblečení a zamračený Arabové nepřístupně – jakmile potřebujete pomoc a slušně se zeptáte- hned nahodí vstřícný pohled a budou se vám snažit pomoci a nasměrovat.

P1010087-1024x768

Nohy v tomhle městě dostanou pěkně zabrat. Přiznáme se, že jsme toho chtěli stihnout více, ale ponocování a spánkový deficit způsobily, že jsme na město měli jen odpoledne. A i tak jsme nachodili slušných 17 km. Prochodili jsme Dubai Mall- terárium je opravdu krásné a zevnitř obchodního centra se můžete zdarma nabažit podmořským světem. Kupovat si ale vstupné do průchodu skrz, nám přišlo bláhové. A není důvod- výhled je perfektní i zvenku :).

P1010019-1024x768

Ve čtvrti Downtown uvidíte, že Dubaj si prostě zakládá na různých přehnaných vymoženostech jako je bruslící plocha, lyžařský svah či obrovský vodopád uprostřed obchodního centra. Proti gustu …. ale vodopád nás nadchnul, což je pravda, i když to na fotce nevypadá. 😀

P1010030-1024x768
Od Mallu je krásný výhled na nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa (830 m). Dovnitř jsme nešli, jelikož nás odradila cena… vyzkoušejte za nás. 🙂

P1010095-1024x768 P1010098-1-768x1024

Za chvíli nás ale už čeká cesta zpět na letiště a přelet na Srí Lanku. V rychlosti hledáme levnou variantu jídla a narážíme na místní supermarket Weitrose. Berte jen jako Tip na rychlý, zdravý a levný oběd. ( v klasických bistrech jsou ceny docela vysoké)

Uprostřed marketu najdete pulty s teplým připraveným jídlem a saláty. Vše jako take-away. Vybere si tu každý- mají vše přes arabská jídla, těstoviny, saláty a masité pokrmy. Cena za 2 jídla 600 g cca 130 Kč- za tu cenu jsme chtěli ochutnat snad vše. 😀

Vybrali jsme rajčatové fussili a salát z batát a fazolových lusků. Výborné! Za stejné ceny jako v Čr zde pořídíte nápoje, ovoce, krekry, dražší pak jsou mléčné výrobky …

Nejsme zrovna městské typy a mnohem více se těšíme na outdoor a srílanské scenérie, ale musíme uznat, že Dubaj je opravdu udržované, krásné a čisté město. Na stopover ideál.

Cestou na letiště potkáváme vtipný postarší pár, který se slovy, že se vsadí, že si vezeme i extra sugar and milk, zhodnotí naše vybavení. (z batohu nám čouhá kafe a lžička)  😀 Účel je ale mnohem více poetický- kafe totiž vezeme na výrobu odpuzovače komárů, jelikož na Srí Lance je prý nedostatkové zboží. 😛

No nic, nastal čas prásknout do koní, letadlo do Colomba už je připraveno a vyrážíme vstříc dalším zážitkům …

P1000995-768x1024

Nemůžeme se dočkat až Vám sepíšeme článek o Srí Lance- je to prostě ráj !

Tak se těště a posíláme pozdravy do zasněžených Čech 😀 ✌

D. a J.

4 komentáře: „Den „D“. Třikrát hurá, odlétáme !

    1. Ahoj, určitě sepíšeme ! 😉 Batohy ač vypadají nevinně-mají pěknou nadváhu, budeme asi cestou odhazovat 😀

Napsat komentář