Krátký postřeh od srílanských trhovců

Dnes jsme byli na trhu se zeleninou a ovocem. A po pravdě jsem si připadala trochu jako Alenka v říši divů. Prohlížela jsem ty různé odrůdy a druhy- to, že jich je nespočet a Evropan ty místní v životě neviděl- mě nepřekvapilo, ale víte, co mě dostalo?
To jak ovoce i zelenina vypadá jinak ! Plody jsou asi o 1/3 menší než v Evropě a chvíli jsem si proto myslela, že to musejí být nějaké „baby“ odrůdy, jako u nás. Ale pak mi došlo, že je to hloupost. Ovoce a zelenina tu prostě takovou velikost má a to, i když už je zcela dozrálá. Viděli jsme třetinový ananasy, banány, zázvor, lilek, dokonce i meloun!

P1010328-1024x768

Docela mě to donutilo k zamyšlení, zda bude člověk nakupující jen v supermarketech za pár let vědět, jak má ovoce/zelenina vlastně správně vypadat a chutnat?
Největším paradoxem je ale srovnání  cena / kvalita:

Srí Lanka: na slunci dozrálé, dokonale chutnající ovoce bez hnojiv a pesticidů- cena 1 kg banánů cca 50 R ( 10 Kč) nebo třeba půl kila rajčat za 20 R (4 Kč).

Ovoce/zeleninu jedí všichni srílančané, a to denně ( vlastně žijí opravdu zdravě)- protože, je to to nejlevnější, co mají k dispozici a hodně jich žije v chudobě. Faktem je, že je tento životní styl skoro nic nestojí.

P1010240-1024x768

 

My, Evropané, pokud chceme žít zdravě a mít každý den čerstvé ovoce a zeleninu, tak za ten „luxus“ i nemálo zaplatíme. To by nebylo nic tak hrozného v porovnání s rozvojovou zemí , ale jaké plody teda za tu přemrštěnou cenu dostaneme?

Odpověď zní: “ Ovoce vydatně hnojené pesticidy, šlechtěné pro krásu a velikost a dozrávající v umělých podmínkách při převozu. Vitamínů pak má tohle ovoce úplné minimum minima, zato ale skvěle vypadá !“

 

A tak se mi naskýtá otázka: Whats wrong with this world? Is everything going crazy?!

P.S. Až ochutnáte ovoce ze Srí Lanky či jiných tropů, vsadím se, že vám ta chuť bude také vrtat hlavou 😉

Napsat komentář