Co si sbalit na cestu kolem světa?

 

Článek o balení našich mini krosen jsem plánovala sepsat hned po našem odletu. Bohužel se však opět potvrdilo, že představy a realita jsou dva různé světy. Původní obsah báglů měl k efektivnosti ještě vskutku daleko, a tak jsem soupis ještě na chvíli raději hodila do šuplíku.

 

Během cesty se ukázalo, že počet věcí, které opravdu potřebujeme, se začíná měnit a redukovat. A já vyčkávala, jak že se to s našimi materiálními nezbytnostmi, které vlastně nezbytnostmi vůbec nejsou, dál vyvine. Dát tomu procesu čas se vyplatilo a my jsme po zhruba 4 týdnech mimo domov, zvládli vyselektovat nepotřebné harampádí a naše bágly dosáhly únosnější váhy. A přichází tak čas na letmé shrnutí. ( ono se to beztak bude během naší půlroční cesty měnit a osobně myslím, že budeme ještě odhazovat) 🙂

 

Pokud se potýkáte s podobným dilema, chystáte se někam odcestovat a řešíte, co vzít či nevzít- určitě doporučuji projít zkušenosti a doporučení na internetu křížem krážem. Lidí už to zvládlo spousty před vámi, tak to zvládnete i Vy, že ? 🙂 Což to jsme si na začátku také říkali, ale teoretická příprava je bohužel mnohem jednodušší než část praktická. Při balení tak ukápla nejedna slza bezradnosti a totální bezmoci.

 

Úkol vtěsnat vše do té pidi krosny, se začal jevit nereálný a vhodný spíš pro Harryho, než pro nás, obyčejné mudly. Kouzlit se u toho ale naučíte docela dobře, což je pravda. My den před odletem téměř nespali, byli nervní, že všechno to, co jsme mysleli, že OPRAVDU potřebujeme, se do krosen jednoduše nevešlo. U balení následně padlo i několik „panáků na kuráž“, které urychlily přestup do další fáze- rezignační- kdy začnete prostě odhazovat i to, co jste mysleli, že potřebujete.

 

Věřte, nakonec se vám ty věci vtěsnat podaří, ale další problém nastane, až cestou na letiště zjistíte, že takhle těžký bágl kolem světa vozit nechcete a vstoupíte do fáze poslední tj. “odhazování cestou”. 😀

 

Tolik k teoretickému popisu oné problematiky a teď trochu toho praktična. Náročnost vybavení se určitě liší od destinací, účelu cesty a preferovaných aktivit. My se letos vydali na půlroční cestu kolem světa a to s cílem sbalit se do batohů o rozměrech příručního zavazadla. A tak po absolvování tohoto nelehkého úkolu přináším pár tipů, které mě osobně pomohly a mohly by i vás při balení nasměrovat tím správným směrem. 🙂

 

Na začátek pár podstatných bodů, položkový seznam pak najdete v závěru článku.

 

 

1. Priorities

 

Při sbírání informací z internetu si začněte psát seznam nejdůležitějších věcí, které si chcete sbalit a začněte jej aktivně používat! Systematicky si při balení odškrtávejte, co už jste do báglu vtěsnali a vyhnete se tak stresu, že jste něco důležitého nechali doma. Doporučuji velkou pozornost věnovat výběru vašeho batohu. Je to základ a bolest zad na cestách nikdo nechce. Pokud nemáte žádný dosud osvědčený- začněte hledat s předstihem. Není to lehké, zvláště když člověk vybírá z omezeného množství krosen, které splňují velikost příručního zavazadla. V těch je výběr opravdu omezený.

Co jsem zatím objevila za nedostatek je to, že jsem vybrala batoh s menším množstvím přihrádek, za to perfektně sedí a má bederní pás. Jirka si koupil vojenský typ, má velké množství kapes, ale bez bederního, což bych nepřežila, on zatím ale max. spokojenost. To jak moc nám bágly sednou teprve zjistíme během cesty- půl roku jsme batoh na zádech ještě neměli. 😀 Pokud vy už máte nějaký ten osvědčený kousek- určitě se neváhejte podělit v komentářích, tohle téma nás dost zajímá. 🙂 ( zatím nejlepší nám přišly outdoor značky Osprey a Pinguin).

 

 

2. Less is more

 

Je to tak a mějte to celou dobu balení na paměti. Jakmile začnete praktikovat backpacker styl cestování- pochopíte, že méně, je opravdu více. Své zbytečnosti si budete nosit na zádech, na to myslete. Nedá se porovnávat, když s batohem vyrazíte krásně odpočatí poprvé na letiště, například se situací, kdy nemůžete najít cestu či spoj a několik hodin bloudíte v tropických vedrech od ničeho k ničemu. Nedejbože ještě nevyspalí po dlouhém letu. To se pak vše nepěkně pronese. Proto si před cestou do oblasti, se kterou nemáte osobní zkušenost vyzjistěte na internetu, co ostatní využili nejvíce, co jim dělalo problém sehnat či co bylo dostupné na každém kroku a bylo by zbytečné tahat. Ve většině zemí se oblečení či věci z drogérie dají sehnat navíc i laciněji.

 

 

3. Keep it simple

 

Tenhle bod je určený spíše ženám. Jedná se o oblast kosmetiky- citlivé to téma, jehož úskalí moc dobře znám. 😀 No kdybyste mi před pár měsíci řekli, že si na cestách vystačím s olejem na vlasy, sprcháčem, deodorantem unisex vůně, ( abysme ho s Jirkou mohli používat napůl), krémem a kondicionérem, asi bych se vám vysmála. 😀 Bohužel (či bohu dík?!) při osekávání věcí, přišla řada i na drogérii. Nebudu vám lhát- v téhle oblasti jsem úplně typická ženská. Tisíc a jeden lak na nehty, krém na každý problém, nespočet vlasových a pleťových přípravků. Kdybych si vzala vše, tak bych potřebovala spíš double-decker než příruční zavazadlo. Přípravky jsem při přechodu na přírodní kosmetiku začala redukovat ( ta je dražší a víc si pak rozmyslíte, co opravdu potřebujete), ale stejně je jí dost.

V procesu balení nakonec dojdete k tomu, že jsou důležitější a nezbytnější věci, než mít s sebou sérum na vlasy. 😀 Člověk si na tyhle kosmetické blbůstky rychle zvykne, ale z měsíční zkušenosti vím, že vám budou chybět jen chvíli a ve finále zjistíte, že jste to přeháněli a většinu vůbec nepotřebujete.  Vystačit si s málem je navíc osvobozující. Osobně jsem došla k tomu, že nic se nemá přehánět a věřte- nehodlám se stát ani aktivistkou ani si přestat holit nohy. 😀 Vaše pleť a vlasy v tomhle slunečném klimatu nepotřebují víc jak ochranu a hydrataci. Berte proto klobouk, hydratační a opalovací krém/panthenol, olej na vlasy a máte to důležité. Paradoxem je, že jsem nikdy neměla pevnější vlasy a nehty, jak teď, myslím, že své dělá prostředí bez smogu, strava a v neposlední řadě právě omezení chemické kosmetiky. 🙂

 

 

A na závěr už slíbený seznam věcí, co si tedy sbalit, rozdělený do 5ti skupin :

 

1. Must Have (tedy to nejdůležitější, co rozhodně doma nezapomenout)

 

 Cestovní pas a op– kopie důležitých dokumentů doporučuji mít naskenované někde na online úložišti ( dropbox, onedrive, …)
 Kartičku mezinárodního cestovního pojištění
 Řidičský průkaz ( ten mezinárodní si vyřídíte na úřadu v místě bydliště za cca 50 kč- mějte pasovku s sebou a vyplněnou žádost)
 Peníze (CZK + USD nebo EUR + případně lokální měna místa, kam jedete)
 Platební karty
 Mezinárodní očkovací průkaz
 Letenka nebo poukaz (elektronická letenka), potvrzení o rezervaci, vouchery
 Cestovní průvodce

 

2. Užitečné vychytávky

 

 Propiska, tužka – využijete v případě Srí Lanky i na odblokování zásuvek vražením propisky do horní dírky (musí to být úplně obyčejná tenká propiska)
 Notýsek na postřehy
 Nosič na láhev- donutí vás myslet na pitný režim ( nosit jde přes rameno nebo lze připevnit k batohu)
 Rychleschnoucí outdoor ručník- nejvíc užitečná věc, je skladný a používám jej jak na pláž tak jako přikrývku v klimatizovaných busech ( jsou to pojízdné mrazáky) při dlouhých přesunech.
 Švihadlo a cvičící guma na protahování
 Placatka se slivovicí, skládací otvírák
 Skládací batoh NewFeel z Decathlonu ( nic nezabere a používáme denně na procházky, do města atd.)
 Voděodolné pouzdro na doklady, ocelová lanka na zipy
 Špunt do umyvadla- pokud si budete prát- oceníte- v guesthausech většinou nemají
 IKEA 100 ml lahvičky do letadla + IKEA uzavíratelné sáčky- použila jsem je na roztřídění všech věcí- perfektní na vytvoření systému 🙂

 

Držák na láhev, frisbee z kterého se můžete případně i najíst :D a notýsek na postřehy
Držák na láhev, frisbee z kterého se můžete případně i najíst 😀 a notýsek na postřehy
 Sáčky IKEA- oblečení srolujte- nebude pak z krosny zmuchlané a do sáčku přidejte kousek mýdla :)
Sáčky IKEA- oblečení srolujte- nebude pak z krosny zmuchlané a do sáčku přidejte kousek mýdla
Rychleschnoucí ručníky z Decathlonu
Rychleschnoucí ručníky z Decathlonu
IKEA lahvičky 100 ml do letadla , hřeben
IKEA lahvičky 100 ml do letadla , hřeben
Skládací batoh Newfeel, lehký svetr a noťas :)
Skládací batoh Newfeel, lehký svetr a noťas 🙂

 

3. Technické nezbytnosti

 

 Mobil + nabíječka + sluchátka
 Foťák + baterie + paměťové karty
 Rozdvojka- opravdu důležitá pokud máte např. Pc, foťak, mobil, powerbanku, kindle,…, tak vše najednou nenabijete- v pokojích většinou není víc jak 1 zásuvka ( když jste 2, tak už je toho moc)
 externí disk (na fotky) + USB disk (uložení důležitých dokumentů- pasy, pojištění, oddací list.. )
 Kindle- stáhněte si do něj průvodce + chytrý telefon s mapami
 LED baterka ( např. na Srí Lance často vypadává elektřina)
 Počítač- pokud píšete online deník či chcete v průběhu třídit fotky, je nezbytností

 

 

Rozdvojka, externí disk, powerbanka a Kindle :)
Rozdvojka, externí disk, powerbanka a Kindle 🙂

 

 

Jasná dvojka- GoPro a foťák
Jasná dvojka- GoPro a foťák

 

 

4. Léky a drogerie

 

 Paralen, ibalgin
 Smecta, případně silnější léky na střevní potíže (na předpis)
 Probiotika- pokud máte citlivé trávení berte je denně (nejlepší Biopron)
 Širokospektrání antibiotika- pokud se budete pohybovat mimo turistické oblasti
 Jodová tinktura, Fenistil, voltaren emulgel
 Ophtalmoseptonex (oči v klimtizacách dostávají zabrat), léky na alergii
 Tyčinky na rty s faktorem – pokud trpíte na opary, vectavir
 Dezinfekce na ruce a ve spreji
 Samaritán- rehydratační roztok
 vlhčené ubrousky, náplasti, stahovací obvaz + tekutý obvaz (skvělá věc)
 Repelenty- chemický s obsahem DEET (pro krizové situace) + přírodní Citronellu na běžné použití ( na Srí Lance I v Thajsku k sehnání ve formě oleje v lékárnách či drogériích, nejlepší na aplikaci je v tuhé formě- lze použít I na zklidnění kůže po štípnutí)
 Opalovací krém s hodně vysokým faktorem +50 (min.+30)
 Panthenol v pěně na spáleniny
 Pasta na zuby, mezizubní kartáčky, mýdlo, šampón, kondicionér ( vše se dá koupit na místě)
 Pilník a cvakátko na nehty, špunty do uší, hřeben
 řasenka a linky- nezaberou žádné místo a potěšíte i svého muže. 😀
 1 l slivovice nebo meruňkovice na vypálení červa a představení kouska naší kultury cizincům 🙂

 

 

 

Citronela spolu s Predatorem :)
Citronela spolu s Predatorem 🙂

P1050937 P1050936

 

 

6. Po zvážení batohu- buď přidej či kup na místě

 

 Trička, plavky, kraťasy, lehký svetr- v busech bývá silná klimatizace- nesčetněkrát jsem jej použila, ženy- dlouhá sukně pro vstup do chrámů, dlouhé kalhoty
 Softshell bunda, žabky, sandály, sluneční brýle, klobouk

 

P.S. Pokud jedete do chudších zemí- vezměte i nějaké hračky pro děti- uděláte jim velkou radost. Dobré na převoz jsou třeba z Happy Mealu od McDonalds. Takže pokud má váš mladší sourozenec sbírku, ideál. 😀 

 

 

Nějaké ty přešlapy při balení uděláme asi všichni, čím míň jich ale bude, tím líp. Když jste najednou schopní veškerý svůj materiální majetek vtěsnat do jednoho batohu, uvědomíte si, jak málo ve skutečnosti potřebujete. A to jsem si jistá, že máme ještě rezervy.

 

 

Další návody a praktické tipy naleznete na našich stránkách levnocestovani.cz.

 

Domča

Napsat komentář