Průvodce tyrkysovým rájem Malediv

Hodně z vás nám psalo ohledně tipů na Maledivy a jak je možné zvládnout tuhle destinaci nízkonákladově. Opravdu to jde a v dnešním článku vám povím, jak jsme to zvládli my. 🙂

V minulém cestopisu jste se dověděli, že náš přesun na ostrov Huraa byl poněkud zmatený a náročný, ale popravdě od toho momentu jsme zažili už jen klid a naprostý relax.

Náš cílový ostrov Huraa je od letiště vzdálený asi 20 km a za cca 1 hodinu a symbolických 40 rupií jsme na místě. Pravda speedboatem můžete být na ostrově už za 25 minut, což je časově velký rozdíl, ale finančně taktéž – zaplatíte si 120 USD/osoba. Záleží tu na obsazenosti – pokud bude člun plný, cena vám klesne. Ale v porovnání s trajektem je i tak naprosto šílená. Časový rozpis ferry vám řekne každý místňák, nebo majitel ubytování. Trajekty většinou jezdí pouze 2x denně – ráno a večer, kromě pátku a svátků (předem si zjistěte). Speedboat je dobrá volba, pokud byste na trajekt museli čekat opravdu dlouhou dobu ( může se stát, že i půl dne) – tak se vyplatí sehnat další cestovatele a loď naplnit. 🙂

Maledivy jsme v původním plánu popravdě neměli. Přeci jen nám představa zařadit tuhle destinaci do naší lowcost cesty kolem světa přišla trochu mimo. Když jsme ale zjistili za jak levno se sem dá ze Srí Lanky přeletět a prozkoumali možnosti ubytování mimo resorty (penziony a guesthousy), bylo  rozhodnuto. Cena 1.400 Kč za hodinu letu nám přišla bezkonkurenční, i kdyby jsme měli spát na pláži. 😀 Levné letenky se dají ale sehnat i z Čech a doporučujeme proto sledovat náš web www.levnocetovani.cz. V akci se dají letenky poměrně často koupit kolem 15.000 Kč, ale objevují se i v cenách kolem 10.000 Kč. Ovšem nejlepší volbou je podle nás spojit návštěvu Malediv s pobytem na Srí Lance. Je to jen hodina letu a za zpáteční letenky Srí Lanka – Maledivy – Srí Lanka dáte 3-5 tisíc.

 

 

G0030770

 

Maledivy tvoří přibližně 1200 ostrovů, z nichž obydleno je zhruba 200. Řetězec 19 ostrovů se táhne od Indie 1000 kilometrů až těsně za rovník na jižní polokouli. Celková rozloha země je jen 298 km2 a počet obyvatel je 350 000. Země je udávána i jako nejplošším a nejníže položeným státem světa s maximální výškou 2,5 m nad mořem. Hlavní a jediné město je Malé. Další nejobydlenější ostrovy jsou Hithadthoo s 9400 obyvatel a Fuvammulah s 7600 obyvatel. První osídlení je od indických a srílanských rybářů z dob 500 let př.n.l. Postupně zde byla vláda s buddhistickými kořeny. V roce 1153 země přešla na islám a vládli sultánové. Portugalci sem přišli v 16. století, poté Holanďané a v roce 1796 se Maledivy staly britským protektorátem. Nezávislé se staly v roce 1965 a v čele státu je president.

 

 

P1040327

 

 

Cestovat na Maledivy na vlastní pěst se určitě vyplatí. Cestovní kanceláře vám nabídnou zájezd za nekřesťanské sumy do resortů a Maledivy se tak mohou zdát “obyčejným smrtelníkům” nedostupné. Opak je však pravdou- i sem se dá cestovat levně. 🙂 Vysvětlení je jednoduché. Pokud ke svému štěstí nepotřebujete vyumělkované resorty, tak na www.booking.com seženete ubytování i mimo ně. V recenzích jsme pročetli mnoho pozitivních hodnocení na tento typ ubytování. My se nakonec rozhodli pro guesthouse, kde ubytování zprostředkovává pár Čechů: www.maledivy-levne.cz. Cena vás tu na osobu s plnou penzí vyjde 1250 kč/noc (ceny se liší od termínů-viz. web). Penziony jdou ale sehnat už za 500 Kč/noc bez jídla, s tím, že jídlo tu není nijak drahá záležitost. Např. na ostrově Huraa jsou restaurace hned dvě s cenami podobnými jako v Čechách. Můžete si zde dát cokoliv kromě alkoholu. Jeho konzumace i prodej je tu zakázán s výjimkou resortů, kde jsou ceny dost vysoké. O dodržování zákona si iluze neděláme, ale je fakt, že alkohol nikde neseženete. Něco na zub si pak můžete zakoupit v supermarketu, trzích na Male či malých obchůdcích na ostrovech. Na Huraa je obchodů hned několik a ceny jsou opět velmi podobné Čr.

 

Po příjezdu na Hurra už nás čeká Mustafa a pomocník, který nám na vozíku odveze bágly. Je už kolem 1 hodiny ráno, ale i tak nás mile přivítají welcome drinkem ve formě mladého kokosu. Mustafa nám ukáže co a jak funguje, kdy si zajít na jídlo a kde se smí člověk koupat v plavkách. 😀 Maledivy jsou muslimská země a musíte zde dodržovat určitá pravidla jejich kultury- přeci jen nejste v resortu, který je uzpůsobený jen potřebám turistů, ale na ostrově obydleném domorodci. Respektovat jejich kulturu je tak potřeba, ale rozhodně si nebudete připadat nějak omezování- ba naopak získáte mnohem více zážitků než v kulturně izolovaných resortech. 🙂

 

 

P1040358

P1040593

 

 

Celý ostrov je zhruba 1×2 km velký. 😀 Ale i tak malá plocha skýtá velké množství zábavy. Každý den máte na výběr z celé řady aktivit a možností výletů. Můžete navštívit okolní resorty, potápět se želvami, baby žraloky či mantami, půjčit si kajak, jet na opuštěný ostrov na piknik a spoustu dalšího. Něco tu cenu má, něco nám přišlo že ne, ale to už je na zvážení každého. Ceník je volně k dispozici. My si půjčili kajak za 10 dolarů a zanedlouho vás pobavíme videem z něj pořízeným. Vody tu totiž působí dokonale klidně, ale je to jen zdání a jak asi tušíte- my na to nebyli připraveni. 😀 Šnorchlování tady je naprostá paráda, viděli jsme želvy i žraloka, z kterého šel respekt, perutýna i nekonečná hejna ryb.

 

 

GOPR5404 G0010892 P1040400

 

 

Ostrov je plný kontrastů, krásně čisté domky tu střídá bordel za vesnicí. Je nutno to brát s nadhledem, místní některé věci zkrátka neřeší a odpad je celkově velký problém většiny ostrovů. Buď jej musejí spalovat či jej dávají na loď která párkrát týdně ostrov zbavuje smetí. Ostrovy jsou samostatně fungující jednotky- každý má svou elektrárnu i stožár na signál. Celkově se nám ale ostrov moc líbil a to především jeho neuvěřitelnou atmosférou, poklidným životem místních, tak i tím, že není ještě tak moc zkažen masovým turismem ( soudě podle rozestavěných penzionů se ostrov bude ale měnit), jako některé další ostrovy. Místní jsou velmi milí a toho, že se jedná o muslimy, se nemusíte rozhodně nijak obávat.

 

 

P1040725 P1040822

 

 

Přibližně 30 metrů od penzionu se nachází local beach, kde se scházejí a koupou místní obyvatelé. Je to mé oblíbené místo, protože to tu žije- děti tu skáčou z klouzaček do vody , hrají fotbal na pláži, místní se tu houpou na typických houpačkách a je jedno jestli jim je 5 nebo 50, prostě kdo se nehoupe, jakoby ani nežil. 😀 Pokud dodržíte muslimský dress code, můžete se zde také osvěžit- znamená to ale koupat se oblečení (tričku a kraťasech), plavky zde povolené nejsou. (však co- aspoň si nespálíte ramena, že?).

 

 

P1040002 P1040334

Osobně jsme pozorování života místních brali jako velké zpestření. Nepředstavujte si domorodou vesnici, ale obec o několika fotbalových hřištích, školce, škole, mešitě a hřbitovu uprostřed. Dokonce jsme na konci ostrova zabloudili do prostor místního skautského oddílu. 😀 Všude hučí klimatizace a lidé si tu buď povídají, nebo se houpou a prolézají Facebook. 🙂 Je to hrozně zajímavé sledovat a musíme říct, že pro nás to byl opravdu kulturní zážitek.

 

 

P1040432 P1040420 P1040807

 

 

Zamilovali jsme si podvečerní procházky po ostrově ( večer je tu příjemná teplota a vánek, na rozdíl od Srí Lanky, kde z nás i v podvečer lil pot), pak focení a sledování všeho co se tu jen pohnulo. Například krabů. 😀 Je jich na ostrově neuvěřitelné množství o velikostní rozmanitosti ani nemluvě. Někteři úplně nahánějí strach a jsou obrovští, ale bát se nemusíte, protože jsou poserové a jakmile se pohnete zmízí ve své jámě. Pořád jsme se dohadovali co takový velký krab rád jí a vyzkoušeli je krmit buráky. Byla to fakt prča a když nás viděli místní, tak se k nám přidali a krmili je s námi. 😀 Z fauny tu uvidíte chameleony, ještěrky, ráčky poustevníky, něco jako havrany a domestifikované kočky. Psy jsou pro muslimy prý nečistá zvířata- ty tu nepotkáte. Ostrov je jinak krásně zelený, uprostřed je menší mokřad a všude jsou palmové háje. My si tak jeden večer seděli na pláži a jen pozorovali … na břeh před nás moře vyplavilo mrtvou rybu, během několika minut byla celá obsypaná poustevníky, za chvíli se nad ní už slítlo hejno černých havranů a nakonec si ji v tlamě odnáší kočka … to uběhlo asi jen 10 minut, příroda nic nenechá náhodě.

 

 

P1040800 P1040668 P1040442

 

 

Samotné ubytování u Mustafy přes www.maledivy-levne.cz je umístěno v několika budovách po 4 pokojích se společnou místností a předzahrádkou, kde jde v klidu večer pokecat a přes den relaxovat. Maledivy-levne.cz jej prezentují jako guesthouse, nicméně nám po našich zkušenostech by přišlo lepší označení jako apartmány, pension, nebo i hotel. Každý pokoj obsahuje klimatizaci, větrák a je pěkně vybaven. Velkou jedničku si zaslouží i čistota pokojů.

 

Co nás ale nemile překvapilo, byl sirovodíkový zápach vody. Zdravotně to závadné nebude, ale když voda smrdí více než vy, tak sprchování ztrácí velkou část svého významu. S Mustafou jsme to řešili, prý za to mohou korály a blízkost moře. No nevíme, jinde byla voda i u pobřeží bez zápachu.  Celý pobyt jsme se tak koupali v moři, což se dá celkem na pohodu zvládnout. Zaskočilo mě, že po vykoupání na vás nezůstávají takové ty slané mapy a vlasy jsem po umytí v moři měla nádherně hebké (samozřejmě s použitím šampónu). 😀

 

Internet je na ostrově slabý (přeci jen jste uprostřed oceánu), ale použitelný. Emaily jsou relativně v pohodě, s nějakým stahováním, nebo YT ale příliš nepočítejte. Pokud nutně potřebujete internet kvůli práci, je dobré počkat do 2-3 hodin ráno, kdy jdou ostatní spát a dostanete se na nějakou rozumnou rychlost. Pro běžné lidi je to asi nepodstatná informace, ale věříme, že to pomůže těm, co i na Maledivách musí pracovat.

 

Jinak se nám ubytování líbilo, byl to mnohem větší luxus, než na jaký jsme během putování kolem světa zvyklí.

 

Pár metrů od domků naleznete jídelnu, kde se podává snídaně, oběd i večeře. Pokud něco z toho nestihnete, nebo máte dřívější odjezd, obsluha vám vždy něco připraví, což je velké plus. Stejně jako to, že vodu, kávu nebo čaj, máte zdarma k dispozici celý den. Je to pohodlné a příjemné. Obsluhovat vás v restauraci budou klucí z Bangladéše. Pro ně- pocházející z chudé země- i pro Mustafu je tohle výborná spolupráce. Jsou opravdu moc milí a udělají pro vás, co vám na očích uvidí. Nic za to nechtějí, ale pokud budete s jejich službami spokojeni, uděláte jen dobře, když se jim drobnými odvděčíte. Pro vás jde o pár korun, pro kluky bangladéšský je to velká podpora jejich rodině a umí to náležitě ocenit. Snad ani v resortu by se o vás obsluha tak dobře nepostarala. 🙂

 

Co se plné penze týká, hladovět určitě nebudete. Ke snídani jsou vždy k dispozici toasty, džem, párky, fazole, vajíčka a užasná palivá směs čehosi zeleného se strouhaným kokosem. 🙂 Stejně jako obědy a večeře jsou formou bufetu a vybere si tu každý. K obědům a večeřím se podávaly hlavně ryby, špagety, nudle, něco na způsob rizota, saláty, dušené variance zeleniny a ovoce. Strávili jsme zde týden a jídla se opakují, ale nijak extra nám to nevadilo- jídla byly skvěle připravená a chutná.

 

Za nás byl týden na ostrůvkách mimo realitu tak akorát a stačili jsme se tu krásně zrelaxovat a utřídit myšlenky na další cestu. Ze Srí Lanky jsme si zážitků přivezli tolik, že nám tenhle dokonale klidný ráj opravdu sednul.

 

 

P1040740

 

 

Teď už jsme ale na přídi trajektu a noční linkou se po nekonečném oceánu s nebem posypaným hvězdami nad hlavou přesouváme zpět do Male a na letištní ostrov, kde nás čeká další přípoj do Singapuru. Jízdu nočním trajektem musíte zažít, je to něco úžasného- míjíme různé osvícené ostrůvky ( a že jich Maledivy mají neskutečné množství), posloucháme jak dno lodi vyráží svou cestu oceánem a všude kolem se rozprostírá naprosté ticho. Vnímám důležitost těhle přesunů, kdy si člověk užívá daný moment a všechny myšlenky jako by proudily kolem něj. Ruku v ruce s tím, jak sbíráte různé zážitky z cest jde totiž potřeba vše zpracovat a uvědomit si… k tomu jsou tyhle chvíle jako stvořené. 🙂

 

 

P1040841

 

 

Seberte i vy odvahu a na Maledivy vyražte bez cestovky- opravdu stojí za to. Pokud hledáte odpočinek, klid a touhu zažít zajímavou kulturu s přátelskými a milými lidmi, Maledivy vás určitě nadchnou.

V příštím článku vám napíšu o tom, proč cestování milujeme a v čem nás všechny cestování může obohatit.

 

Líbila se Vám naše zkušenost?

Pokud ano, nasdílejte tento článek, ať se o něm dozví i Vaši přátelé. 🙂

Ubytování: www.maledivy-levne.cz , ostrov Huraa, 6 nocí s plnou penzí – 15.000 Kč/ 2 osoby

Vilu Rest, Hulhumale- 1 noc před odletem za 750 kč/noc. ( akční cena)

Doprava: 2x trajekt letiště- 4 USD ( 1 USD/ osoba), 2x trajekt na Male 160 rupií ( 40 rupií/osoba/cesta)

Napsat komentář