Jak Vás změní život na cestách a proč nás cestování dělá šťastnými?

 

Každý, kdo cestoval na delší dobu do zahraničí, nám dá určitě za pravdu, že cestování není jen o těch krásných pohledech a nekonečných úsměvech, které míjíte na billboardech cestovních kanceláří cestou do práce.

 

Cestovat na vlastní pěst dá občas i (ne)pěkně zabrat a co víc, jste v tom sami.

 

Nejste v pohodlí domova, kde se můžete kdykoliv zeptat svých blízkých, sdílet své trable či prodrbat večer nad sklenkou vína se svou nejvěrnější kamarádkou. ( bože Péťo vezmi víno a přijeď!!). Ale i přes vše nemilé vám cestování mnohonásobně víc dá, než vezme. 

 

Žádný návod z internetu vás na to, co na cestách zažijete, jednoduše nedokáže připravit a o tom cestování je. Zjistit si vše podstatné, nebát se a se vším přesvědčením jít vpřed!

 

Z toho, co na cestách zažijete není nic zaručené a vše je jen na vás a vaší odvaze. Budete občas smutní a bezradní, když věci nepůjdou podle plánu- s tím počítejte a o tom vám žádní blogeři psát nebudou. Ale věřte- ve finále jsou z těch nejhorších zkušeností ty nejlepší příběhy. 😀

 

Na cestách si také uvědomíte a prožijete mnoho momentů, které vás posunou dál a váš pohled na život už nikdy nebude stejný.

 

P1060174

Co vás cesty naučí a proč lidé cestování milují? Jako odpověď nabízím pár postřehů z našeho putování světěm.

 

1. Nikoliv věci, ale zážitky dělají lidi šťastnými

 

Zdá se to jako fráze, ale na cestách poznáte ten pravý význam. Zjistíte, že ke šťastnému životu člověk moc věcí nepotřebuje a že nejšťastnější lidé opravdu nejsou ti, co mají nahromaděné spousty věcí.

 

Začněte podnikat výlety do neznáma a získáte mnohem víc, než když si pořídíte nové auto či kabelku. Kupování věcí Vám dá krátkodobý pocit štěstí, ale zážitky ve vás zanechají stopu a dají vám pocit naplnění.

 

Vsadím se, že i ten nejobyčejnější zážitek vám ještě dnes dokáže vykouzlit úsměv na tváři. 🙂

 

 

2. Naučíte se šetřit a zredukovat zbytečné „městské výdaje“ ( chcete přeci někam dojet, že ano ?) 😀

 

Městský život je drahý, to víme všichni. Ale i tak se nevědomě necháváme strhávat do úplně zbytečných výdajů, které jsou nám všude vnucovány.

 

Opravdu potřebujete drahé kadeřníky, závazné členství ve fitness, značkové oblečení, kosmetiku či kopu bytových doplňků? Máte výhodnou smlouvu s operátorem, UPC a vaší bankou? Jíte v restauracích? Hodně kouříte? Chodíte do barů? Bydlíte ekonomicky? … Nad tím vším má cenu se zamyslet, pokud je vaším snem hodně cestovat.

 

Z vlastní zkušenosti víme, že na všech položkách se dá opravdu hodně ušetřit a taky to, že žít v minimalismu má smysl. Vzdejte se utrácení a dostanete od života mnohem více.

 

 

3. Zkušenosti vám upraví pohled na svět 

 

„ Jsou to vzpomínky, které utváří nás samotné, nikoliv materiální statky a i když máme svoje věci rádi a máme k nim vztah, tak pořád nejsou naší součástí. Ale zážitky ano, protože to, kým jsme dnes, je výsledkem všech našich zážitků a zkušeností.“ / Tom Gilovich/

Asi každý chce být lepší, vyvíjet se a být zas o krok dál, k tomu asi není co dodat. 🙂

 

 

4. Budete více sociální a budete chtít své radosti sdílet

 

Cítit propojenost s kulturou a lidmi na cestách, to na cestování miluje asi každý dobrodruh. Nesuďte podle zevnějšku- lidé všude na světě mají podobné cíle a touhy a je jedno, zda žijí tam či tam, ve své podstatě jsme všichni stejní.

 

Víte proč milujeme čtení či filmy? – protože každý z nás chce poznat hrdiny, slyšet příběhy a cítit propojení s ostatními. Sbírejte i vy zážitky a sdílejte je dál!

 

 

P1060646

 

5. Uvědomíte si, že nejsou špatná rozhodnutí, ale jen životní lekce

 

Na cestách prožijete mnoho přešlapů a lekcí, které vám cenné zkušenosti a poučení. Budete nuceni se neustále učit něčemu novému, ať už jde o pochopení kultury, pravidel, práv a zvyků, řízení na opačné straně silnice či vyřešení nečekané situace se zrušeným letem.

 

Budete ostražití a vnímaví k neznámém prostředí a zbystří se vám smysly. Nebudete se rozhodně cítit jako doma, kde spousty věcí děláte už rutinně a nevědomě. A to dává cestování šmrnc zabalený do vzácné životní patiny… 🙂

 

 

6. Čas se zklidní a začne plynout pomaleji

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je možné, že v dětství trvalo všechno tak dlouho? Že i krátký časový úsek nám připadal jako věčnost? Například,  když jsme se nemohli dočkat, až se staneme dospěláky? ( taková past 😀 )

 

Potom se ale čas najednou začal zrychlovat, resp. změnilo se naše vnímání. Jedna z teorií praví, že to je způsobeno tím, že jako děti zažíváme vše poprvé. Všechny zážitky se nám jeví intenzivnější, novější, barvitější. Všechno víc prožíváme.

 

V dospělosti už naše prostředí dobře známe a k tomu, abychom mohli žasnout, potřebujeme mnohem silnější podněty. Navíc moderní, uspěchaný život běh času ještě více zrychluje. Jsme si ale jistí, že čas jde přibrzdit. Totiž výjimečné chvilky ho umí pozastavit a my vám to můžeme jen potvrdit. Jsme na cestě cca měsíc a když se podíváme zpět, přijde nám to nereálné. Pocitově jsme na cestě už minimálně čtvrt roku.

 

Úžasné momenty opravdu dovedou mozek jaksi „přikovat“ pouze k dané chvíli a zpomalit naše vnímání světa. No není tohle paráda?!

 

 

7. Budete si více vážit domova a Evropy obecně

 

Víte o tom, že už jen tím, že jste se narodili do Evropy, jste vlastně vyhráli v loterii? Máte neplacené školství, funkční zdravotnictví, sociální systém, pojištění…

 

Všechno to, o čem chudí lidé v rozvojových zemích mohou jen snít.

 

Na cestách nám došlo, jak jsme všichni zhýčkaní evropským standartem. Je dobré si uvědomit, co všechno máme už jen tím, že jste se narodili právě sem. Nebrat vše jako samozřejmost a být za to vděční. OPRAVDU VDĚČNÍ. 

 

 

PicsArt_04-03-02.29.51

Naší cestu vnímáme jako jedno z nejlepších rozhodnutí.

 

Do chvíle, než jsme vyjeli mimo naši matičku zemi na druhou stranu planety, jsme opravdu neměli ani tušení, kolik toho zažijeme a jak moc to ovlivní naše smýšlení o životě. Spolu s tím, jak překračujeme další a další hranice, poznáváme nové kultury, se neustále učíme, rosteme a v neposlední řadě se cítíme být silnější, soucitnější a s větším rozhledem a povědomím o světě.

 

Zkoušíme pracovat a cestovat zároveň, ale to neznamená, že jsme „klikaři“. Ani my po pravdě v tuhle chvíli nevíme, jak vše nakonec dopadne. Ale důležité je si věřit a mít cíle. Vesmír pak bude vždy na vaší straně! 🙂

 

Věříme, že štěstí přeje připraveným a že pokud se člověk řídí srdcem a dělá to, co ve skutečnosti opravdu dělat chce, nemůže nikdy šlápnout vedle.

 

 

P1060645

 

Co je úžasné na cestování s batohem, je to, že když ráno otevřete oči, promítne se Vám před nimi spousty možných scénářů, co by dnešní den mohl přinést. Nemáte nic. Jen batoh, čas a Vaše rozhodnutí. Z toho, co dnes zažijete není nic zaručené ani jasně dané. Vše je jen na Vás a Vaší odvaze. Nejste v pohodlí svého domova a ocitáte se tak zcela mimo své dobře známé prostředí . A to je přesně to, čím Vás tento styl cestování dostane. Budete cítit život mnohem intenzivněji, než ve své komfortní zóně plné pohodlí. Zbystří se Vám smysly, budete pohlceni daným momentem a přítomností TADY A TEĎ. Půjdete do neznáma a každým střetem s dosud nepoznaným, se něco naučíte. Budete také mnohem zvídavější a nuceni neustále něco vymýšlet a rozhodovat se. Váš život se rozběhne na plné obrátky, bude se měnit a okouzlovat Vás svou dynamikou.

 

Myslím, že to je jeden z důvodů, proč lidé cestují. ♥

P1060583

 

Uvědomte si, že rozhodnout se bývá ten nejtěžší první krok, ale že bez něj žádné dobrodružství začít nemůže. 🙂

Máte podobnou zkušenost? Jaký byl Váš začátek života v jiné zemi a jak jste jej prožívali?

Pokud se Vám článek líbil, nasdílejte jej, ať se o něm dozví i vaši přátelé.

Domča

Napsat komentář