Singapur, přišli jsme, viděli a nezvítězili

Den 26./ 26.3. 2016

 

Pokud se chystáte vyrazit za dobrodružstvím na druhou stranu planety směr JV Asie nebo k protinožcům do Austrálie či na Nový Zéland, dost možná Váš let bude směřovat k Singapurskému letišti Changi, jednomu z nejvýznamnějších dopravních uzlů naší planety. Tohle letiště je opravdu mistrovský kousek a několikrát za sebou bylo dokonce vyhlášeno nejlepším letištěm světa.

 

Ač čekání na další přípoj není oblíbenou aktivitou asi žádného cestovatele, na tomhle místě budete za čas mezi lety ještě děkovat. 😀 Dlouhou chvíli si tu můžete totiž zkrátit odpočinkem v jedné z tropických zahrad na terminálu 3, přečíst si knížku u vodopádu, zajít do místního kina zhlédnout nějaký ten filmařský kousek nebo si za 220 Kč zaplavat v bazénu na střeše Terminálu 2- pohled na letadla tu máte jako bonus. 🙂

 

Pokud máte času opravdu nadbytek- vyražte do ruchu velkoměsta. Singapur za jednodenní prohlídku určitě stojí. Tahle nablýskaná, na náš vkus ale trochu upjatá metropole vám předvede, co je to pořádek. K tomu  se váže i několik varování, která vám hned předám v krátkém vyprávění o tom, jak jsme byli zase jednou překvapeni … 😀

 

P1050026 - Copy

 

Do Singapuru jsme přiletěli se společností Tigerair z Male a za cca 8 hodin byli na místě. Přetočili hodinky o další plus 3 hodiny a už koukali jak vyvoraní na luxusní koberce, které tu zdobí podlahy příletové haly.

 

Je 6 hodin ráno a v dezorientované a unavené hlavě se mi hned začne honit, jak tohle proboha čistí?! 😀

 

Než jsem na to ale stačila přijít, nás už od hlavního východu z letiště, posílají na kontrolu zavazadel. Rozumíte tomu? V životě jsme se nesetkali s kontrolou mimo příletové haly, ale Singapur je prostě jiný, jak si na vlastní kůži hned ověříme. Projedou nám bágly skenerem a pokynou Jirkovi, ať začne vyskládavat obsah ven.

 

TIP 1: Na Singapur byste měli být předem připraveni, což my jsme nebyli. Je nazýván městem pokut a opravdu- nemilosrdně vám na Customs Declare vyhodí vše, co je podle jejich pravidel mimo zákon. Některé zákazy jsou opravdu absurdní jako zákaz dovozu žvýkaček, erotického zboží, masných výrobků, hraček, zapalovačů napodobujících zbraně, e-cigaret, žvýkacího tabáku, vodních dýmek, kopií publikací, kompaktních disků atd. Raději vše zmíněné nechte doma, u  Singapurců člověk nikdy neví, ale celníci jsou tu neoblomní. Věci poletí do koše a Vaše peněženka zapláče.

 

Jirka měl štěstí v neštěstí. A jelikož si e-cigaretky vozí rovnou dvě, jedna byla dobře schovaná a nálet celníků přežila. Vyhodili mu ale i všechny náplně, což je tady drahá sranda. AU. Následovaly káravé pohledy celníků a zapsání do „knihy provinilců“. Platit jsme nic nemuseli, ale se zdviženým ukazovákem jsme dostali varování, že podruhé by to už neprošlo. Poučení pro příště.

Nálet naše ospalé hlavy docela probudil a je na čase vyrazit ven. Parádní začátek. Jirka je otrávenej do maxima a už teď hlásí, že víc jak den městu nedává.

 

P1050041
Rebel Jirka a zářivé úsměvy celníků z plakátu
P1050030
Koberce letištních hal jsou jednou z nepochopitelných věci, se kterými se tu ještě setkáte

 

TIP 2: Ve městě si dejte si pozor na místní potrhlé zákazy a předpisy. Na pořádek tady dohlížejí stovky bezpečnostních kamer a tisíce policistů. Ti jsou v případě prohřešku nekompromisní. Místní policie přísně postihuje i odhození žvýkačky, nedopalků, kouření, přecházení ulice mimo přechod nebo nespláchnutí veřejných toalet. ( kdo to kontroluje je nám záhadou) 😀

 

Tipů na místa, kam vyrazit, jsme dostali nespočet od Francouze Telia, který v Singapuru několik let žil a kterého jsme potkali ještě na Srí Lance. Pokud milujete velká města a architekturu, tak vás Singapur okouzlí. V okolí čínské čtvrtě najdete vedle sebe buddhistiké i hinduistické chrámy, muslimské mešity, křesťanské kostely a dokonce židovskou synagogu.

 

Za moderní architekturou vyražte ideálně večer, kdy je vše osvětlené a více působivé, do zátoky Marina Bay. Budete tu obklopeni doslova fantazy podívanou. Za vyhlídky ze střech hotelů či mrakodrapů tu bohužel nemálo zaplatíte, ale spokojíte-li se s procházkami, zvládnete prožít a zažít tohle město i s malým budgetem v kapse. 🙂

 

Přinášíme tipy na několik okruhů, které zvládnete i pěšky. Věřte, že chození vám v nejdražším městě světa, hodně ušetří. 

 

1. FANTAZY večer: zátoka Marina Bay a Gardens by the Bay (cca 40 minut)

 

Oblast zvaná Singapurský Downtown je nepůsobivější večer, kdy si mezi ulicemi Robinson a Cecil, v obklopení zářivých ikon moderní architektury, budete připadat jak součást nějakého fantasy příběhu. Nemůžete minout ani Hotel Marina Sands Bay, který se stal novodobým symbolem města. Je podobný obrovské lodi posazené na třech pilířích.

Výstavba stála neuvěřitelných 5,5 miliard dolarů a je vůbec nejdražší budovou na světě.

Na vrcholu budovy je Kudeta Bar, který nabízí výhled na celé město. Vstupné ale není pro lowcosťáky. 😀 Pokud máte vyšší rozpočet- zamiřte za adrenalinovým zážitkem k nedalekému Singapore Flyer. Nechodící variantou této tour, je z ulic Boat Quay a Clark Quay nastoupit na vyhlídkovou loď a obdivovat krásy downtownu z vodní hladiny. Opět počítejte s vyšší cenou.

 

P1050036

2. KULTURNÍ bloudění: Čínská a Indická čtvrť (cca 4 hodiny)

 

V Čínské čtvrti si přijdou na své milovníci fotogenických ulic a čínských chrámů. Jde o jednu z nejautentičtějších čínských čtvrtí ve světě. K nejznámějším patří chrám Leon San See na Race Course Road a Thian Hock Keng na ulici Ayer. Najdete tu i nejstarší hinduistický chrám na ostrově –  svatyni Sri Mariamman, založenou prakticky se Singapurem samotným na začátku 19. století.

 

Malou Indii pak najdete kolem Serangoon Road. Je plná barev, vůní a koření. Je zde velké množství obchodů, indických restaurací a chrámů.  Nejzajímavější je asi chrám Sri Veeramakaliamman, kde můžete pozorovat Bráhmany při bohoslužbách. Na ulici se tu můžete nechat pomalovat hennou, jako vypomínku na vaší singapurskou zastávku.

 

 

3. PŘÍRODNÍ relax: MacRitchie Park, botanická zahrada či vyhlášená ZOO

 

Největším magnetem milovníků zvířat a přírody je proslulá Singapurská Zoo. Zvířata zde žijí v naprosto srovnatelných podmínkách, které by měly v přírodě. Jsou kousek od vás, dělená jen příkopy, některé druhy jako opice, kaloni či papoušci jsou tu dokonce zcela volně a vše působí jak safari. (vstupné 500 kč/osoba).

 

Pokud hledáte něco podobného, ale ZADARMO- vyražte do MacRitchie Parku. Nepředstavujte si klasický park, ale obrovskou džungli, s jezerem a velkým visacím mostem. Ideální místo na odpočinek, pryč od města a přecpaných ulic. Pokud máte park z ruky, můžete navštívit botanickou zahradu nedaleko Orchard Road, kde si můžete zadarmo odpočinout ve stínu stromů.  Zahrada byla založena před více než 130 lety a slouží dnes hlavně k rekreaci místních obyvatel a turistů. Věřte, že v tropických parnech, jsou taková místa k nezaplacení. 🙂

 

 

P1050166 P1050097 P1050047

 

 

Celkově na nás Singapur působil až příliš pedantsky a předraženě. To my lowcosťáci neradi, ale když už přes Singapur letíte, je škoda jej nevidět.

 

Je paradoxní, že tento nablýskaný ostrovní stát je hlavní  bránou do chudé, rozvojové Asie. Pokud zde ale budete kvůli přestupu trávit třeba den, ideální je zaplatit za nadzemku MRT( 1$-2$)- z letiště a poté metro (0,60$-1,50 $), dopravit se tam, kde vás to zajímá a využít tipy na místa bez nutnosti platit vstupné.

 

Pro přepravu neváhejte vyzkoušet i aplikaci UBER a pokud potřebujete přespat levně, tak zde fungují ubytovny YMCA či Couchsurfing. Na levné prozkoumání města pak nepotřebujete víc, jak své nohy. 😀

 

A teď to nejlepší na závěr! Tím jsou tzv. Hawker Stalls, tedy veřejné kuchyně. Zkušený Singapurec Telio nám doporučil brouzdání městem a ochutnávání jídel, jako to nejlepší, co člověk prý může v Singapuru za málo peněz dělat. 😀

 

Paráda, víc takových průvodců! Místní pouliční kuchyně je mixem malajských, čínských a indických chutí. Pro milovníky vaření a jídla bude Singapur zcela jistě místem pro čerpání inspirace. Asi nejoblíbenějším jídlem Singapuru je  tzv. Malajské Saté, což jsou kousky masa napíchané na špejli s přílohou v podobě oříškové omáčky, zeleniny a rýžových nudlí. Mňam!

 

 

A jaká je Vaše nejoblíbenější asijská pochoutka?

Další zajímavé návody a cestopisy najdete na www.levnocestovani.cz . 🙂

 

 

 

A příště už vyprávěni o našem tripu přes Malajsii a pokoření hranic Thajska z oceánu.

                                                                                                            J. A D.

Napsat komentář