Kulturní Malaccký koktejl

Den 26.-30./ 26.3.-30.3. 2016

nachozeno: 40 km

Měna: 1 Malajský ringgit = 6 Kč

Náš výlet po Malajsii vystartoval v Singapuru a končil na nejsevernějším malajském ostrově Langkawi. Plán na Malajsii jsme neměli vůbec jasný, a tak jsme se rozhodli o směru naší cesty rozhodovat více méně za chodu. Takovéto, kde se nám bude líbit a bude to cenově přijatelné, tam se usadíme. Bohužel jsme ale narazili na vcelku zásadní problém. Totiž, že Malajsie nerovná se Indonésie a ceny za ubytování i jídlo se tu k našemu nemilému překvapení drží poměrně vysoko. V důsledku toho naše cesta přes Malajský poloostrov nabrala nový drive a my se rozhodli zemi fofrem projet a zamířit do cenově přívětivějších krajin.

Z Malajsie jsme tak poznali jen pár míst, ale nakonec stály opravdu za to. 🙂 Tím prvním je přímořské městečko Malacca.

Sem jsme zamířili ještě týž den ze Singapuru. Spánkový deficit z nočního letu se ozval v plné parádě a my byli štěstím bez sebe, když jsme po prochozeném dni s krosnou na zádech uviděli obrovské sklápěcí sedačky autobusu společnosti 707 Inc. připraveného odvézt nás do 240 km vzdálené Malaccy. Totálně vyčerpaní jsme si tu užili sladké 4 hodiny drncavého spánku. ( 500 kč/2 os)

P1050176P1050184

TIP1: Lístky Singapour-Malacca jsme zakoupili na webu: www.easybook.com. Pořídíte zde lístky na dopravu po celé Malajsii, Thajsku i Indonésii. Pod easybook spadá velká síť společností pokrývajících jak pozemní tak vodní dopravu.

 

TIP2: Autobusy v Malajsii jsou překlimatizované- tím myslím- budete mít rampouch u nosu. Malajci rádi otáčí kolečkem na maximum. Na palubu berte mikinu, přikrývku, ručník, cokoliv- pokud se nechystáte hybernovat a probudit se až na jaře.

 

TIP3: Na pobyt do 90-ti dnů nepotřebují občané Čr při vstupu do Malajsie turistické vízum. Dostanete pouze vstupní razítko do pasu, s datem, kdy jste do země vstoupili. Vstupní razítko platí pouze pro pevninskou Malajsii a stát Sabah.

Teď už jsme ale na místě, je něco kolem jedenácté večerní a my měníme peníze v nádražní budově za místní ringgity ( 1 RM je asi 6 kč). Malajec z obchodu s mobilním internetem odvedle nám mezitím zavře před nosem a nám nezbývá než vsadit na internetovou jistotu u McDonalds. V lehkém polospánku tu brouzdáme po netu se snahou najít místo, kam hlavy a krosny na tuhle noc složit. Zanedlouho nás z hledání vyruší bystrý naháněč indického zevnějšku. Nabízí odvoz k penzionu zdarma, když zůstaneme na jednu noc. Přijde k nám ještě podruhé a pak ještě potřetí, my si mezitím takticky porovnáme ceny ostatních hostelů a nabídku přijímáme.

Jeho hostel nese jméno „Home sweet home“, zůstaneme tu po celé 4 dny a cítíme se tu přesně tak, jak název slibuje. 🙂

P1050205

Ráno tu voní čerstvě namletá káva, přes den se tu mísí backpackeři snad z celého světa a večery tu pravidelně uzavírá brnkání na kytaru všech, co nástroj alespoň někdy viděli. Mezi nimi například Italka cestující po světě přes wooffing ( kdy pracujete několik hodin týdně výměnou za ubytování a stravu), zábavný německý důchodce, který prý nemá rád zimu, a tak se do Malajsie jezdí vždy na půl roku ohřát nebo kluk z Peru, který přijel akorát z Thajska, míří dál do Indonésie a po zjištění, že jsme z ČR hned vyjmenovává knížky Franze Kafky! Je tohle možné? Chvílemi si tu bez nadsázky připadáme jako v nějakém  filmu a stylově oprýskané prostředí hostelu tenhle náš pocit jen umocňuje.

P1050208P1050206

Ind má perfektní angličtinu, protože žil několik let v Manchesteru, kde má i zbytek rodiny. Po večerech s ním klábosíme a popíjíme masalu. Je zběhlý v ajurvédě a radí Jirkovi, jak cvičit a chodit, aby se jeho koleno konečně zotavilo. Věřte nebo ne, koleno ho tu vůbec po dlouhé době nebolí, což může být i následek odpočinku na Maledivách, ale jako příběh nám samozřejmě víc pasuje, že za to může atmosféra tohodle místa. 😀

P1050214

Malaccu jsme za ty 4 dny probrouzdali křížem krážem- je krásná, čistá, exotická a plná historie. Čistota města je na asijské poměry až zarážející a možná je i zásluhou starosty. Studoval v Texasu a nechal se tam inspirovat kampaní proti odhazování odpadků v silničním provozu. Původní název- „Don’t mess with Texas“ ( měl vtipnou formou cílit na mladší generace), tak vystřídal za slogan „Don’t mess with Malacca“, který tu potkáte snad na každém kroku.

P1050359

Říká se, že navštívit centrum Malaccy znamená poznat vznik a historii Malajsie. A určitě na tom něco bude. Malacca byla v minulosti strategicky velmi významným místem, o které se přetahovali námořní mocnosti. Vypadá to, že se tady sešel snad celý svět- jako památky kolonizačního období tu najdete historický přístav, portugalskou pevnost Famosa, Rudé náměstí (Za války tady prý Japonci stínali zajatcům hlavy tak zuřivě, že stříkající krev zbarvila zdi historických budov)- sídlo bývalého holandského guvernéra nebo třeba anglický maják.

P1050292P1050355P1050232

Malacca nemohla uniknout ani pozornosti Číny a jejich obchodníkům. Město bylo jejich dopravním uzlem za kořením Dálného východu a nejen to. Dali tu vzniknout i speciálnímu etniku. Čínsko-Malaccké vztahy byly v minulosti totiž upevněny sňatkem místního sultána s čínskou princeznou. Ta s sebou přivedla na 500 dvořanů, ale bez čínských poloviček, a tak jim nezbylo než se ženit s místními Malajkami. Čínský otec (baba) předal svým dětem jméno a náboženství, malajská matka (nyonya) pak vše ostatní. Etnikum je tu známé jako Baba-Nyonya, kteří se díky svému obchodnímu umu stali nejbohatší vrstvou Melaky. Vypadat jako Malajec a být chytrý jako Číňan není evidentně k zahození. 🙂

Malajsie je tak opravdovým mixem národů. Žijí tu Indové, Číňané, Malajci, Arabové i menšinový Baba-Nyonya. Oblíbili jsme si i místní jídelny, které jsou odrazem těchto kultur a výběr je tudíž obrovský. Jídelny fungují stylem, „naber si na talíř co uneseš“- na osobu zaplatíte cca 9 RM. Co je na tom zajímavé- je určování ceny. Naložíte si pořádnou porci na talíř, donesete k pokladníkovi- dlouze se zadívá na obsah a odborným odhadem vám pak určí cenu. 😀

Večerní brouzdání Mallacou má kouzlo pravé exotiky. Člověk si tu připadá jako by procházel napříč kontinenty. Od budov holandského koloniálního stylu projdeme kolem osvětleného nábřeží řeky, které nás vrací ve vzpomínkách někam do italských Benátek až do Čínské čtvrti, o které se říká, že je autentičtější než v samotné Číně ( tam vše smetla kulturní revoluce). Zpestření tu nabízejí výlety na lodičkách po říčním kanále vinoucím se městem. Vyjděte i na Bukit China (Čínský vrch) patří ke klenotům místní architektury. Jedná se o čínskou rezidenci z 15. stol. a budete odtud mít i krásný výhled na město.

P1050228P1050299

Pokud se nebojíte výšek a máte rádi vyhlídkové atrakce- kupte lístek na futuristickou vyhlídkovou věž: Menara Taming Sari za 20 RM. Z výšky 80 metrů si užijte otáčející podívanou na město. Výhled jsme zachytili na videu zde:

 

P1050245P1050251

Bláznivým dojmem působí ve městě všudypřítomné „beca“. Jsou to zářivě nazdobené tříkolky, které nemají jiný účel než posloužit turistům, pro normální dopravu se nepoužívají. Vizuálně do města, které je v UNESCO evidenci moc nepasují, ale co naplat turismus je turismus a i tady platí úměra- čím větší kýč, tím větší výdělek. To jde mimo nás, ale co se musí ocenit- řidiči tříkolek umí z většiny vcelku dobře anglicky a za 30 ringgitů Vás prý povozí po centru města i s výkladem. No neberte to. 😀

P1050309

4 dny tady utekly jako voda a je čas se posunout dál. Je konec března a my se rozhodli Jirky narozeninovou oslavu zopakovat společně s tou mou. Mít narozeniny týden po sobě má i super výhody. Třeba když jedna oslava nevyjde- doženete to společně hned za týden při oslavě další!

Ale o tom zas příště. 🙂

Domča

Ubytování: Hostel Home sweet Home, 200 RM/ 4 noci

Doprava: Singapour-Malacca/ 707 Inc Company- 500 Kč/ 2 osoby

Jídlo: 10x v jídelně pro 2 os./ 180 RM

Napsat komentář