Bloudění po hipsterském George Townu

Den 32.-35./ 1.4.- 3.4. 2016

Nachozeno: 43 km

Z Kuala Lumpur jsme se vydali na sever k naší předposlední malajské zastávce- ostrovu Penang. V původním plánu jsme chtěli na Penang dojet vlakem, jelikož je prostorově pohodlnější a můžete si zvolit i lůžkovou variantu, ale nakonec jsme neměli na výběr. Postupem “pokus-omyl” jsme opět zjistili, jak věci nefungují. Místa byla dopředu rezervovaná a všechny vlakové spoje obsazené. A my odsouzeni k tomu, se na Penang dokodrcat autobusem.

Hned, co nám paní na přepážce s úsměvem sdělila, že vlakem se na Penang dnes už nedostanem, jsme rychle přepli na plán B a doufali, že stihneme zarezervovat alespoň ten autobus. Jirka bleskově vyslídil v nádražní hale free wifi a už hlásí, že rezervuje poslední místa. Další asi půl hodinu nám trvá se z hlavního nádraží ( KL Sentral) dostat na kraj města k místu odjezdu: nádraží Bersepadu Selatan. Je to obrovské nádraží s ještě většími frontami a postup odbavení pasažérů je tu běh na dlouhou trať.

Vystojíme si tu nekonečnou frontu, aby nám na přepážce sdělili, že na jízdence, kterou jsme si přes printscreen mobilem vyfotili, jim chybí jedna číslice. Je to k vzteku, čas nám běží a my musíme rychle na informace, aby nám jízdenku vytiskli a s ní se hezky pěkně opět postavit na konec fronty. 😀 Zaplatíme tu 30 RM/ osoba a čeká nás nekonečná překlimatizovaná cesta, která zabere asi půl dne. Tuhle formu dopravy tak doporučujeme volit opravdu jen při krajní nouzi.

TIP1: Trasa KL Sentral – Butterworth (Penang) je opravdu žádaná a lístky rezervujte online s předstihem. Vlaky se rozlišují na 1., 2. a 3. třídy a např. při trase KL – Butterworth ( Penang) vás 3. třída vyjde na 17 RM , 2.tř. na 30 RM. Další informace o spojích a cenách najdete na www.ktmb.com.my a www.seat61.com/Malaysia.htm.

TIP2: Pokud se rozhodnete jet autobusem. Lístky si zakupte online na www.easybook.com a mějte dostatečnou časovou rezervu- na nádraží Bersepadu Selatan jsou velké fronty před odbavením.

TIP3: Pokud sem dorazíte přes den (max. do půlnoci)- svezte se na ostrov trajektem. Za 1,5 RM se dostanete za několik minut až do přístavu v George Town. V jiném případě využijte UBER.

Do Butterworthu ( města odkud je ostrov Penang s pevninou spojený dlouhým mostem) jsme dorazili kolem půlnoci. Místo je to fascinující- dělí nás tu rychlostní dálnice ze strany jedné strany a moře ze strany druhé. Nikde nic. Trajekty už dojezdili a jedinou variantou, jak se v tuhle noční hodinu dostat na ostrov, se nám nabízí taxi. Jenže taxikáři jsou zhýčkaní turisty a smlouvání tu na ně neplatí. Vědí, že jsou ve výhodě vzhledem k tomu, že je noc a my jsme tu totálně odřízlí. Strávíme tak asi půl hodinu sledováním příjezdu a odjezdu dalších busů, ale po dalších zbloudilých turistech, kteří by třeba chtěli sdílet cestu a rozdělit si šílenou sumu 80 RM za taxi, ani stopy. Máme ale nakonec štěstí a prekérní situaci nám pomůže rozlousknout pár amíků ze San Franciska. Mají podobný den blbec a jsou taky překvapení, jak dlouho se sem autobus kodrcal. Taxikáři si mezitím už mnou ruce a vyčkávají, jestli zas přijdeme škemrat o slevu, ale my vymyslíme něco jiného. I přesto, že nám to tu přijde jako totální konec světa, ze zvyku zkusíme objednat UBER. A přichází milé překvapení! V 1 ráno v takové díře by jsme to opravdu nečekali, ale v Malajsii tahle aplikace evidentně frčí ve dne v noci. Za chvíli je u nás mladý týpek v nablýskaném autě a říká přibližnou cenu 25 RM pro všechny! Taxikářům spadne hřebínek a my jim z auta ještě vesele zamáváme. 😀

UBER nás doveze až k rezervovanému ubytování s názvem Ros Heritage Motel. Nemůžeme jinak, než dál doporučit. Recepci tu mají fungující v podstatě nonstop- vaše klíče tu v případě pozdního check-inu jednoduše předají do bistra, které je s motelem propojené, personál je velmi ochotný, internet rychlý a pokoje čisté. Navíc se tu i velmi levně najíte a vaří skvěle.

Každá jídelna na Penangu je nečím speciální- ne nadarmo je město známé pro své kulinářské umění. A co víc motel leží přímo v srdci čtvrti Little India a o gurmánské zážitky tu není rozhodně nouze- hned vedle se nachází KAPITAN- vyhlášené místo, kde vaří indickou kuchyni, ochutnejte tu Tandoori Chicken, je famózní. Ceny lehce vyšší než v bistru, ale prostředí stylové a jídlo tu stojí za hřích. Vybojujte si tu stoleček, určitě nebudete litovat.

P1050666 P1050662P1050785P1050784P1050617

Centrum města je tvořeno starou koloniální zástavbou a je zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. V oprýskaných budovách tu najdete stylové kavárničky, nad kterými zaplesá srdce nejednoho hipstera. Jsou rozeseté snad všude a spolu se street artem dokreslují bohémský ráz města. Zůstat tu déle asi by se z nás stali kavárenský povaleči. Večer už tady ale mají pré místní podnikaví cizinci- jejich napůl venkovní bary a hospůdky si nenechejte ujít. Město se po setmění promění v jednu velkou párty a line se jím hudba všemožných žánrů. Každý bar má jiný design a koncept a styl jim rozhodně nechybí.

P1050659 P1050649 P1050648 P1050647 P1050638 P1050622 P1050618

Přes den tu pak můžete vyrazit na výlet k chrámu Kek Lok Si, který leží na kopci nad městem nebo si udělat fitness výšlap na 800 m vysoký Penang Hill, odkud je krásný výhled. ( pokud se rosíte už jen při té představě- můžete zvolit i lanovku). Pro nebojácné tu pouliční stánky nabízí pochování štírů, pavouků nebo naklepání těla sekáčkem od místních masérů. 😀 Pokud jste přes historii- navštivte pevnost Cornwallis nebo válečné museum popisující dění a okupaci za II. světové války.

P1050752 P1050759

Malajsii jsme vzali hopem a stačili jí tak poznat jen letmo, ale co mě fascinovalo, bylo v jakém souladu tady všechny národy žijí a ač vyznávají naprosto odlišná náboženství a jejich kultury jsou sobě míle vzdálené, vytváří tu jednu velkou, celistvou, kosmopolitní a prosperující zemi. Toleranci by se tu dalo učit.

Náš výlet po Malajském polostrově se už  ale blíží do finále. Po 3 dnech strávených na Penangu bereme speedboat, který nás za 70 RM/osoba odveze na ostrov Langkawi, odkud už co nevidět pokoříme hranice nedalekého Thajska. 🙂

DSCN1209P1050795

J. a D. alias levnocestovani.cz

Ubytování: Ros Heritage Motel, 3 noci/ 192 RM/ 2 os.

Doprava: bus Kuala Lumpur – Penang/ 60 RM/ 2 os., speedboat Penang – Langkawi/ 140 RM/ 2 os.

Jídlo: 12 RM/ 2 os. /motel bistro, 10 RM market, Kapitan/ 20 RM/ 2 osoby,6x pivo za 2,90/ 17,40 RM

 

Napsat komentář