Z Malajsie do Thajska po moři

Den 35./ 3.4. 2016

Měna: Thajský baht ( 1 CZK~1,5 THB)

 

Ohledně překročení hranic z Malajsie do Thajska po moři jsou na internetu informace docela neúplné a matoucí a já tak byla štěstím bez sebe po zjištění, že skupinka známých absolvovala tuhle cestu několik měsíců před námi. Dostali jsme čerstvé informace a byli si rázem jistější, že přesun proběhne hladce. K přechodu hranic existují určitě i jiné varianty- jako vrátit se na souš a pokračovat autobusem nebo se nevydávat na severní Penang a koupit Air Asia letenku rovnou v Kuala Lumpur, ale když si porovnáte čas/cena/zážitek, skončíte nejspíše tam, kde jsme právě my. V Kuahu. 🙂

 

Socha orla- symbolu Langkawi v přístavu Kuala Kedah

 

Kuah je hlavním městem Langkawi a je také vstupní branou, pokud na ostrov přijedete lodí, stejně tak jako my. Jirka je tu ve svém živlu. Levné doutníčky a pivka- co víc si po příjezdu sem přát. Celý ostrov totiž leží v bezcelní zóně a místní free-duty shopy jsou pro každého návštěvníka asi tím nejlepším přivítáním.

 

P1050806 P1050808

 

Přístavní budova připomíná spíš moderní letištní halu, jediný rozdíl je, že tady bohužel nemají wifi. Předražená káva u Starbucks nám za připojení nestojí a tudíž nezbývá, než najít informace a poptat se ohledně dalšího přípoje osobně. Najdeme je hned po východu z hlavní haly. Co by to ale bylo za “pravé malajské informace”, kdyby se tu nemluvilo malajsky, že? Pán nerozumí ani slovům jako ticket, price nebo ferry, alespoň se na nás ale hezky usmívá. Snaživý policista se mu naše dotazy snaží tlumočit- ani tak to klucí ale nedají dohromady. 😀 Nakonec nás odchytne další Malajec a dovede nás až ke stánku. Prodejny lístků nejsou umístěné uvnitř v hale (tam jsou pouze občerstvení a obchody), nýbrž venku před ní. Dozvíme se, že další spoj jede až další den ráno a plán na tenhle večer je tím pádem vyřešený- najít ubytování blízko Jetty Point (přístav), nakoupit pivečka a užít si naše poslední malajské ringgity.

 

P1050826

Budova přístavu v Kuala Kedah
Budova přístavu v Kuala Kedah

 

Přístav je od města vzdálený cca 2 km a cesta do centra vede kolem hlavní silnice, což v tom horku není velké požehnání, ale asi v polovině cesty nás mile překvapí park plný stromů a chládku. Chvíli se tu uvelebíme a s Carlsbergem v ruce sledujeme místní skejtové nadšence. Nedaleko parku pak objevíme Motel Rose Inn, který je pro nás jako stvořený. Je v docházkové vzdálenosti od přístavu a ideálním místem, pokud nechcete zmeškat svůj ranní spoj.

 

P1050846

 

Vyřízení formalit před odjezdem

 

Ráno je tu a my se vydáváme zpět do přístavu. Hned jak zakoupíme lístky (1000 RM/os.), se nás ujímá mladík a vede nás do horního patra přístavní haly na imigrační. Před cestou je tu potřeba vyplnit všechny papírové náležitosti. Je tu rušno, nacpáno a trochu chaos. Dostaneme papíry, opíšeme do nich údaje z pasů a čekáme… vyhraďte si dost času- čekání je tu nekonečné. Zprvu jsme nervózní kvůli času- loď už měla dávno odjet, ale je nám vysvětleno, že časy na jízdence jsou orientační, a že dokud nebudou mít všichni papíry vypsané, tak loď neodjede. Tak to bysme měli.

 

Přesun a thajské vízum

 

Speedboat společnosti Bundhaya je připraven a my konečně vyrážíme směr hranice a thajský ostrov Koh Lipe. Před vstupem na loď tu vhodíme pasy do nepromokavého vaku jednoho z průvodců, který je po příjezdu odevzdá opět na imigračním, tentokrát už thajském. Teda alespoň v to doufáme- bez pasů si na cestě připadáme trochu jak uprhlíci. Uvnitř v lodi je teplota opět podobná mrazícímu boxu- “ čím výkonnější klimatizace- tím asi lepší přepravní společnost”, hlavy nám to neberou.

 

P1050802

 

Rychloloď za 1,5 h dorazí k pontonu nedaleko Ko Lipe, kde nás jednoho po druhém přeskládají do typických thajských longtail-boatů. Uprchlický pocit narůstá. Ostrov Ko Lipe, na kterém jdou překročit thajské hranice vypadá už z dálky jako malý ráj uprostřed moře. Tyrkysová voda, bílý písek a typické dřevěné loďky, kam až oko dohlédne.

 

P1050854 P1050857

 

Tady by ve finále ani uprchlický život nemusel být špatný. Loďky nás dopraví k chatkám na pláži, kde nás už čeká pasová kontrola a udělení víz. Malé radosti, jako opět vidět svůj pas, nám hnedka rozzáří den. Přestup chajdových hranic je opravdu jen formalita- dostáváme razítko do pasu s datumem vstupu a vízum na 14 dní.

 

Pozor! V případě, že do země přijedete po moři/ po souši, dostáváte víza na 14 dní. Pokud do Thajska přiletíte, dostanete víza na 30 dní. Za víza se neplatí.

 

P1050859 P1050866

 

Třikrát hurá- thajská etapa naší cesty může začít! 🙂

Více průvodců a návodů naleznete na: www.levnocestovani.cz . D.


ubytování: Motel Rose Inn, Langkawi, 65 RM/ 2 os, přeprava: Bundhaya speedboat/ 2000 RM/ 2 os.,  jídlo: 6x pivo za 2,90/ 17,40 RM

 

Napsat komentář