Hippies relax na Koh Lipe

Den 36./ 4.4. 2016

Měna: Thajský baht ( 1 CZK~1,5 THB)

 

Po vylodění na tomto malém ostrůvku uprostřed Andamanského moře se neubráníte pocitu, že jste právě vkročili do ráje. Barevné longtail-boaty, tyčící se palmy, dřevěné bungalovy kopírující tyrkysové pobřeží … a kýčovitá podívaná může začít. 🙂

 

Navzdory tropické výhni jsme se po udělení víz vydali pěkně po svých prošmejdit ostrov a najít nějaký ten cenově zajímavý nocleh. S nebojácnou myšlenkou, že to bude hračka, a že na ploše asi 3×2 km se toho moc nachodit nedá, jsme se stali obětí velkého omylu. Ostrov jsme prochodili stylem, že bychom tu mohli dělat průvodce a bohužel bez valného výsledku. V našem cenovém budgetu jsme našli jen chatky ve tvaru sudu, ve kterých se vzduch snad i vlnil- stupeň teploty „na umření“.

 

pekelné sudy
hezké ale pekelně vyhřáté sudy 😀

Náš cíl byl jasný: najít bambusovou chatku s vlastní koupelnou, ideálně ve stínu stromů (v chýších je k ránu opravdu vedro) a bez komárů. Až na poslední bod se nám to podařilo nakonec skvěle. Ale, že to trvalo. V hlavní sezóně na podobný postup ale raději zapomeňte- pobyt by se vám tak mohl nehezky prodražit. Od začátku prosince do konce února tu na vás bez předchozí rezervace zbydou jen předražené rezorty.

 

TIP 1: Koh Lipe je vyhledávaný především mladými backpackery a věřte, že guesthousy a chatky budou plné k prasknutí- stejně tak jako ostrov sám. V období Vánoc a konce roku jsou místa plně obsazená i několik měsíců dopředu. Každopádně pokud nebudete takoví nadšenci chtějící podniknout průzkum celého ostrova s krosnou na zádech- je dobré si ubytování rezervovat předem- už jen za tu příjezdovou pohodičku to stojí. Koukněte např. sem: www.travelfish.org nebo klasicky na www.booking.com.

 

Ostrov Lipe je vyjímečný svou polohou- lehce odstrčený na západ od nejjižnějšího cípu Thajska a do Malajsie je to odtud coby kamenem dohodil. Je součástí souostroví Tarutao, které láká návštěvníky především barevným podmořským světem a panenskou krásou neobydlených ostrovů, které jsou dostupné lodí. Jediný Koh Lipe však nabízí klasické ubytování a veškeré služby. Na některých dalších ostrovech je ale možné ubytovat se přes správu NP parku. ( Koh Tarutao, Koh Adang, Koh Rawi).

 

P1050970

 

TIP 2: Ostrov je snadno dostupný  z thajského přístavu Pak Bara. Je tu ranní a odpolední spoj, cena lístku je cca 450 THB a plavba trvá 2 hod. My jsme na ostrov přijeli také lodí, ale z druhé strany- malajského Langkawi za cenu 1000 RM a 1,5 hodiny cesty.

 

Co od Koh Lipe (ne)očekávat?

 

Především klidnou a nerušenou atmosféru, kterou jsem popisovala např. na Maledivách. Tady je opravdu rušno- ve dne, v noci- a byť jsme četli mnoho cestopisů, o tom jak zde davy neproudí, tak bohužel proudí. 😀 (a to jsme tu byli mimo hl. sezónu). Pokud se ale ubytujete bokem od hlavní Walking Street, můžete najít klídek v nějakým z bambusových bungalovů a do ruchu ostrova zajít jen na lov jídla. Relax a klid najdete i na lodích směřujícím k okolním neobydleným ostrovům- ty jsou obehnány barevnými korálovými zahradami a šnorchlování je tu v porovnání s ostatními místy Thajska bezkonkurenční. Mladí a nespoutaní cestovatelé tady budou v sedmém nebi. Ostrov je mladými přeplněný z čehož vyplývá, že od večera do rána se z ostrova stává jedna velká Bangkokská Koh Lipská párty!

 

Ostrov a ostrovani

 

Ostrov je v podstatě taková malá trojuhelníková placka plná vegetace. Je krásně zelený, pláže tu jsou bílé a moře průzračné. Na každé straně ostrova naleznete jednu pláž: Sunrise Beach, Sunset beach ( sledování západů z této pláže je jakousi hromadnou romantikou) a nejrušnější- plnou barů a zábavy- Pattaya Beach. Nedaleko té asi nejhezčí, Sunrise beach, se nachází osada místních se školou, klinikou, oplechovanými domky a pár obchody. Původní domorodci Koh Lipe se nazývají „mořští cikáni“- mají kočovnou historii a v současné době jich žije na ostrově asi 500. Živí se hlavně rybařením a prací v turistickém ruchu. My je viděli spíš v poloze ležmo, ale budeme to chytrému průvodci věřit. 😀

 

P1050890 P1050893

 

Moderní částí ostrova je Walking Street- hlavní ulice spojující pláže Sunrise a Pattaya, kde najdete restaurace, bary, občerstvení, cestovky, směnárny, atd. určené turistům. Na nás byla až moc přeplněná a rušná, ale líbil se nám bar ala místní kino- dáte si tu drink s vodní dýmkou a na plátně tu promítají dabované filmy různých žánrů, parádička.

 

P1050897

 

Ubytování a ceny

 

Ceny na ostrovech jsou v porovnání ke zbytku Thajska vyšší asi o třetinu. Jídlo tu pořídíte kolem 80 THB, levnější variantu ubytování kolem 600 THB/noc. My se nakonec ubytovali v bambusových chajdách Gecko Lipe za 550 THB s vlastní koupelnou, která měla volnou střechu. Ať žijí hipíci, ou je.

 

P1050899

 

Dokud si nezapálíte spirálu odpuzující komáry, tak se ještě neradujte- večer jich tu je požehnaně. Pokoje jsou naštěstí vybavené moskitiérou, ta na ně platí. My si tu hezky pěkně rozložili pivečka na terase a už si užívali smrádek spirály a relax ve stylu hippies. Na ostrovech jsme bohužel nenašli jediný levnější obchod, tudíž další várka piv se nekonala a my udělali opravdu dobře s naším ještě malajským nákupem (tady vyjdou asi 4x dráž). 😮 V obchodech je bohužel drahé vše od vody přes cokoliv.

 

P1050942P1050909

 

TIP: Peníze si rozměňte už předem. Na Koh Lipe sice směnárny i bankomaty jsou, ale kurzy mají naprosto šílené. Za výběr z bankomatu zaplatíte 150-200 kč místní bance + poplatek vaší bance + kurz. Mohli by jste tak z finálního účtu být nemile překvapeni.

 

Zábava a relax

 

Cestovky zde nabízí nespočet cenově přijatelných výletů a ty zcela určitě stojí za to. Můžete vyrazit kempovat, vidět světélkující plankton či poznat přírodu a hory neobydlených ostrovů.

 

P1050914 P1050913

 

V případě, že rádi smlouváte a nejste příznivci cestovních kanceláří- můžete zkusit poprosit některého z místních rybářů, ti vás budou ochotni odvézt za mnohem nižší ceny. Nejvychvalovanější místo pro potápění leží kolem malých ostrůvků v blízkosti Koh Tong ( viz. mapa). Jsou tu obrovská hejna ryb a barevných korálů. Za divokou přírodou a zvířaty ( divoká prasata, makakové, apod.) se vydejte na Koh Adang- ostrov není zkažený turismem a to především díky správě národního parku, kterým je počet návštěvníků limitován. Ale pozor- pokud byste zde chtěli strávit noc- chatek je opravdu málo a je nutné je rezervovat s předstihem a pouze v hlavní sezóně ( mimo ni jsou chatky zavřené). Pokud jste ostřílení skauti- můžete se do NP Tarutao na jakýkoliv ostrov vydat i mimo sezónu- na informacích vám sdělí, že si musíte vzít zásoby jídla a nechat se odvézt logtail boatem. Chatky budou opuštěné a zamčené a vy si zde můžete postavit stan u pláže a užívat si naprostého klidu jen v přítomnosti pár rybářů. Chcete-li zvolit méně outdoor  a více „společenskou“ variantu- udělejte si základnu na Koh Lipe a vyrážejte odtud do okolí- možností je spousty. 🙂

 

mapa

 

Příští zastávkou je Koh Lanta a pak už se těšte na článek o nejlepších párty městech Thajska!

Domča

Napsat komentář